FİLMİ ÖDÜLLÜ LEYLEK KÖYÜ!

ESKİKARAAĞAÇ AVRUPA LEYLEK KÖYÜ!

Herkese merhaba,

Bugün Uluabat gölü kıyısındaki Leylek köyü Eskikaraağaç’tayız.  Bursa Karacabey’e bağlı Eskikaraağaç,  Avrupa Leylek Köyü Ağı’nın Türkiye’deki tek temsilcisi ve her yıl Afrika’dan gelen leyleklerin konakladığı  köylerden biri. Meşhur Gölyazı’nın da yanıbaşında bir köy.

Leylekler köye her yıl haziran ayında gelmeye başlıyorlar ve yavrulama süreçlerini bu köyde tamamlıyorlar. Hatta her leylek kendi yuvasına geliyor. Yılda 30-40 leyleğin misafir edildiği köydeki aileler de bu yuvaları sahiplenmişler.

Yaz aylarında köye gittiğinizde leyleklerle karşılaşabilirsiniz. Onları biraz daha profesyonelce izlemek isterseniz,  köyün girişindeki “Uluabat gölü Kuş Gözetleme Kulesi”ne ücretsiz çıkabilirsiniz.

Kulenin hemen yanında, tüm leyleklerin kayıt altına alındığı Gözlem evi ve küçük bir müze var. Gözlemevinde yaban hayatı ve kaçak avcılar kameralarla “gözleniyor”.

Her yıl Haziran ayında  ‘Eskikaraağaç Uluslararası Leylek Festivali’ düzenleniyor. Bu yıl pandemi nedeniyle gerçekleştirilemeyen festivalde; konserler,  çeşitli etkinlikler, Leylek koşusu, tekne turları, köy alanına kurulan sergiler düzenleniyor.

Leylek köyü deyip de Balıkçı Adem Amca ile Yaren adlı Leylek’in hikayesini anlatmadan geçmek olmaz. Eskikaraağaç en çok , 9 yıldır göç dönemlerinde gelip yaz mevsimini burada geçiren ‘Yaren’ adlı leylek ile balıkçı Adem Yılmaz’ın dostluğuyla tanınıyor;

Gölde balık tutan Adem Amca, 9 yıl önce bir leyleğin teknesine konduğunu fark edince şaşırıyor, çünkü ilk defa böyle bir şeyle karşılaşıyor.  Aç olduğunu düşünüp ona biraz balık veriyor. İşte  dostlukları  o an başlıyor. Yaren Leylek yıllardır sadece Adem amcanın teknesine geliyor, birlikte balığa çıkıyorlar  tutulan balıklardan nasibini alıyor Yaren leylek. Aralarında öyle bir bağ var ki  Adem amca onu hep elleriyle besliyor.

Her yıl göç mevsimi başladığında Yaren heyecanla bekleniyor, gelip gelmeyeceği merak ediliyor,  tekneye geldiğinde de duygusal anlar yaşanıyor.

İlk kez Doğa fotoğrafçısı Alper Tüydeş tarafından keşfedilip fotoğraflanan bu dostluk, onun hikayesinden esinle,  “Yaren” adlı belgesel filme de konu oldu. Belgeselci Burak Doğansoysal’ın yönetmenliğini yaptığı film, Prag Film ödüllerinde “en iyi film” seçildi. Avusturya ve Almanya’da da ders kitaplarına konu olan Adem Yılmaz ve Yaren leyleğin hikayesi, Yunanistan’da da gölge oyunu olarak sergilendi.

Şu an bu belgeselden görüntüler izliyorsunuz. Yaren belgeselinin tamamını açıklama kısmındaki linkten izleyebilirsiniz.

Lütfen abone olmayı ve zile basarak bildirimleri açmayı unutmayın.