EVDE NASIL DOĞAL PEYNİR YAPTIM?

HEMEN YENEBİLEN DOĞAL VE PROBİYOTİK PEYNİR YAPIMI...

Herkese merhaba,

Evde doğal peynir yaptım! Hem de beklemeden hemen yenebiliyor. Köy peyniri tadında nefis oldu. Kullandığım doğal mayanın adı Şirden mayası, pek bilinmiyor. Yoğurt mayalar gibi mayalanıyor, yapımı gayet kolay . Marketlerden aldığımız endüstriyel peynirler daha yokken, peynir yapımında hep şirden mayası kullanılıyormuş… Lütfen abone olmayı ve zile basarak bildirimleri açmayı unutmayın.

Şirden, Geviş getiren hayvanların ön midesine deniyor ve doğal maya bundan elde ediliyor.

Yapımına gelince; 5 kg çiğ sütü tencereye alıyoruz. Kaynatmadan, bir derece yardımıyla 70 dereceye kadar ısıtıyoruz. 1-2 dakika bekleyip, hemen soğutma işlemine geçiyoruz. Buna sütü pastörize etmek deniyor. Böyle yaptığımız için sütteki bize zararlı bakteriler yok olacak ve peynirimizi birkaç gün içinde tüketebileceğiz.

Soğutmak için süt tenceresini içi su dolu lavaboya koydum ve önceden soğuttuğum buz akülerini kullandım. Musluğu da biraz açarak suyun ısınmasını engelledim.

36-38 derece arasında soğuttum.  Süt artık peynir mayalamaya hazır hale geldi, mayalanma işlemini hızlandırmak için 2 kapak kalsiyum klorür ekleyip karıştırdım. 2 kapak da şirden mayası ekledikten sonra peyniri mayalanması için sarıp bekletiyoruz. Ben yaklaşık 3-4 saat beklettim.

Mayalanan peynirin katılaşmış haline pıhtı deniyor. Pıhtıları bıçak yardımıyla enine boyuna kestim  ve suyu üzerine çıksın diye 15 dakika dinlendirdim.

Süzgecin içine tülbent yerleştirip peynir pıhtılarını süzülmesi için içine koydum. Pıhtılardan geriye kalan suya “peynir altı suyu” deniyor.

Suyun iyice süzülmesi için üzerine 5 kg lik ağırlık koyup, 1 gece beklettim.  Ertesi sabah peynirimiz tuzsuz bir halde hazır hale geldi.

Şimdi bir işlemimiz daha kaldı, o da peynirlerimizi kesmek ve peynir altı suyundan salamura suyu hazırlamak.  5 litre sütten yaklaşık 1 kg’a yakın peynir çıkıyor ve çokça peynir altı suyu. Bu su whey proteini içerdiğinden çorbalarda ve unlu gıdalarda kullanılmasının sağlığa yararlı olduğu söyleniyor.

Salamura için yarım litre peynir altı suyuna 2 çorba kaşığı kaya tuzu koydum. Biz az tuzlu sevdiğimiz için bu oran çok iyi geldi. Peynirleri kavanoza yerleştirdim, üzerine de salamura suyunu ilave ettim. Kapatıp buzdolabına koyduktan 1 gün sonra peynir tüketilebiliyor.

 Ama çok uzun süre tüketilmeden duracaksa peynirler bu salamura suyunda yumuşayabilir. Salamuradaki  tuz oranı arttıkça peynir de sertliğini koruyor. Başka bir alternatif de, peyniri kaya tuzuyla tuzlayıp salamura suyuna koymadan öylece saklamak. Bu şekilde daha uzun dayanıyor.

Biz bu peyniri çok sevdik, hem doğal, hem probiyotik içeriyor, hem lezzetli. Koyun ve keçi sütü kullanarak değişik versiyonlarını da yapmayı planlıyorum. Sağlıklı beslenme için mutlaka denemenizi öneriyorum. Afiyet olsun

.